Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pülümür Sansa Deresi’nde HES Protestosu

Dersim

Pülümür Sansa Deresi’nde HES Protestosu

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı 5 köyü kapsayan Sansa Regülatörü ve Hidro Elektrik Santrali (HES) çalışmaları, Erzincan-Erzurum kara yolu üzerinde bulunan Sansa Deresi’nde protesto edildi.


Dersimnews.com/Pülümür
– Erzincan ve Pülümür arasında bulunan Sansa Deresi’nde yapılmak istenen HES projesini köylüler protesto etti.

sansa-deresi-hes-istemiyor

Sansa HES projesi hayata geçirilirse çevredeki köyler zarar görecek

Erzincan- Pülümür sınırları içerisinde AKSA Elektrik tarafından  projelendirilen Sansa Regülatörü ve HES için Pülümür sınırları içerisinde sondaj çalışmalarının başlamasına tepki gösteren Pülümür ilçesine bağlı Kuzulca, Taşlık, Ünveren, Süleyman Uşağı ve Yarbaşı köyü sakinleri, çalışmaların doğaya zarar verdiği gerekçesi ile sonlandırılmasını istedi.

Erzincan’a 55 kilometre uzaklıkta bulunan Sansa Deresi mevkiinde gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, CHP Erzincan İl Başkanı İsmail Aslan da destek verdi. Protesto gösterisinin yapıldığı alanda, jandarma ekipleri Sansa Deresi mevkiinde ve HES şantiyelerinin bulunduğu bölgelerde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Dersim Kültürel ve Doğa Mirası Koruma Girişimi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen ve birçok dernek ve siyasi partilerin destek verdiği protesto gösterisine, köy sakinleri de katıldı. Sansa Regülatörü ve HES projesinin tamamen Erzincan ili sınırları içerisinde projelendirildiğini iddia eden Dersim Kültürel ve Doğa Mirası Koruma Girişimi adına açıklama yapan Avukat Barış Yıldırım, “Ağustos ayı içerisinde Muş’un Varto’suna,Bingöl’ün Karlıova’sına, Solhan’ına, pek çok ilçesine yine Bingöl’ün Kiğı’sına, Yayladere’sine gittik. Bir bütün olarak Dersim dediğimiz bu topraklarda devasa HES projelerinin planlanmış olduğunu, pek çoğunun inşa aşamasında olduğunu, pek çoğunun bitirildiğine tanık olduk. Aynı zamanda ekolojik ve kültürel bir kırıma şahit olduk. 2001 yılında yürürlülüğe konulan Elektrik Piyasası Kanunu’yla yani 4628 Sayılı Yasa’yla devasa HES şirketlerine bu dereleri, özgüce akan dereleri kendi zimmetlerine geçirme hakkı tanındı. Ve özel sektörün, kapitalizmin şirketlerinin derelerimize girmesi ile birlikte buradaki ekolojik türlerin tamamı neredeyse yok edildi. Kültürel değerlerimiz yok edildi.” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının ardından, HES çalışmalarından etkilendiklerini iddia eden köylüler, kısa süreli oturma eylemi yaptı. Grup, daha sonra el ele tutuşarak yol kenarında bir süre yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − eleven =

More in Dersim

To Top