Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TTB’nin Gezi Raporu: 21 Günde Az 4 Kişi Öldü, 7822 Yaralı

Haberler

TTB’nin Gezi Raporu: 21 Günde Az 4 Kişi Öldü, 7822 Yaralı

27 Mayıs’tan 17 Haziran’a kadar yaşanan polis saldırıları sonucunda 4 kişi öldü, 59’u ağır 7822 kişi yaralandı, 11 kişi gözünü kaybetti, 100 kişi kafa travmasına uğradı, 6 ağır yaralının hayati tehlikesi var


Dersimnews.com
– Türk Tabipler Birliği, 21 gündür tüm yurtta süren hükümet karşıtı protestolarda polis saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan insanların bilançosunu açıkladı.

17 Haziran saat 18:00 itibarı ile Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemlerde hekimler ve tabip odalarının ilettiği bilgiler ışığında sağlık durumuna ilişkin veriler şöyle:

TTB’nin ulaşabildiği verilere göre;

13 ilde yaralılar olduğu tespit edildi.

Taksim'de polis saldırısında yaralanan vatandaşlara yardım eden doktorlar böyle gözaltına alınmıştı.

Taksim’de polis saldırısında yaralanan vatandaşlara yardım eden doktorlar böyle gözaltına alınmıştı.

Kamu hastanelerine, özel hastane ve tıp merkezlerine ve çatışmaların yaşandığı alanlarda kurulan revirlere toplam 7822 kişi yaralı olarak başvurdu.

Yaralanmaların içeriğini biber gazına bağlı yüzeyel yangı ve solunum sıkıntıları, astım krizi, epilepsi atakları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darpa bağlı kas-iskelet sistemi yaralanmaları (yumuşak doku zedelenmeleri, kesiler, yanıklar, basit kırıklardan sekel bırakacak ciddiyete sahip açık/kapalı kırıklar), kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın içi organ yaralanmaları oluşturuyor.

4 kişi hayatını kaybetti.

Mehmet Ayvalıtaş (İstanbul), Abdullah Cömert (Antakya), Mustafa Sarı (Polis memuru, Adana), Ethem Sarısülük (Ankara).

59 ağır yaralı var.

100 kişi kafa travmasına uğradı.

İstanbul’da 4, Ankara’da 1, Eskişehir’de 1 kişi,  olmak üzere 6 ağır yaralının hayati tehlikesi mevcut.

11 kişi gözünü kaybetti.

1 kişinin dalağı alındı.

Ankara Kızılay’da özel bir dershanede çalışan 47 yaşındaki temizlik işçisi 5 Haziran Çarşamba gecesi kalp krizinedeniyle hayatını kaybetti. İşçinin çalıştığı bölgedeki yoğun gaz maruziyeti ile ilgisi olduğu düşünülen olay hakkında incelemeler sürüyor.

Revirlere saldırı

İçeride yaralılar ve doktorlar var iken 02 Haziran 2013 gecesi Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde kurulan revire gaz bombası ile müdahale edildi.

Yoğun polis müdahalesi nedeniyle çok sayıda yaralının bulunduğu Taksim Gezi Parkı’ndaki revire 12 Haziran 2013 saat 03.00 sularında 5 adet gaz bombası atıldı.

31 Mayıs’tan itibaren meydana gelen olaylarda Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi ve Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri yaralandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Sinan Akay

    17/06/2013 at 13:50

    Bence hem hükümet hemde halk alt üst oldu artık geri dünüşü olmayan bir kargaşaya döndü.çareside hükümetin gezi parkına olan yatırımlarından vazgeçmesidir.bu zaten bir iç isyandır .hergün böyle olursa , kürt halkıda başka çareler aramaya başlar tek sebep de demokrasi gereği yapılmadığı içindir .diktatörlük hareketlerinden vazgeçmeli .ne olacak yani gezi parkı olduğu gibi kalsın .bırakın inadı .halkını kucaklamaya çalış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 2 =

More in Haberler

To Top