Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TOKİ’den İzzettin Doğan’a 196 Konut ve 5 Milyon TL

Haberler

TOKİ’den İzzettin Doğan’a 196 Konut ve 5 Milyon TL

TOKİ,  Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ı servet sahibi yapmış. İşte Doğan ve TOKİ arasındaki pazarlığın belgeleri..


Dersimnews.com – ÖZEL HABER
– Gülen Cemaatiyle beraber “Cami-cemevi” projesinde yer alan, hükümetin “Alevi açılımı”nda başrol oynayan CEM Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan şimdi de mal varlığıyla gündemde. Doğan’ın hükümetle ticari ilişkisi kanıtlandı. 

Dersimnews.com‘un ulaştığı belgelere göre TOKİ, İzzettin Doğan‘ı servet sahibi yapmış.

İzzetin Doğan, TOKİ’ye sattığı arsa karşılığında tam 196 daire ve 5 milyon TL (eski parayla 5 trilyon  ) aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ” Bilgil Edinme Kanunu ” aracılığıyla TOKİ Başkanlığı‘na verdiği dilekçede İzzettin Doğan’ın TOKİ ile ilişkilerini gün yüzüne çıkardı. Belgelere göre Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Cem Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Cemal Canpolat ve İzzettin Doğan’ın oğlu Sedat Doğan‘ın TOKİ ile maddi ilişkileri var.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuyla ilgili 12.08.2013 tarihinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Müdürlüğü’ne verdiği dilekçesinde   “İstanbul Küçükçekmece Kayabaşı’nda  TOKİ’nin aldığı arsa sahipleri arasında İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan var mı? Varsa bu kişilere arsa karşılığında verilen bedel nedir? “ diye sordu.

TOKİ’DEN İZZETİN DOĞAN’A KIYAK 

TOKİ Müdürlüğü, Tanal’ın dilekçesine 02.09.2013 tarihinde gönderdiği cevap dilekçesinde iddiayı doğruladı.

Verilen cevapta, TOKİ’nin kamulaştırma karşılığında İzzettin Doğan’a  31. 830.612,58 TL değerinde 196 konut ve 5 milyon TL bedel ödendiği belirtildi. 

Cem Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Cemal Canpolat’a  ise 3.476.671,94 TL değerinde 29 konut verildiği belirtildi.

TOKİ’nin verdiği bilgilere göre yine aynı bölgede İzzettin Doğan adına kalan hisseli 17 adet parsel için 1.129.585,00 TL  bedel ödendiğini bilgi yer alıyor.

 

izzettindogan-toki-belgesi

İŞTE O BELGELER…

TOKİ, kurumun İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’la veya bu kişilerin sahibi olduğu şirketlerle imzaladığı bir sözleşme bulunmadığını ileri sürdü. TOKİ, Küçükçekmece Kayabaşı mevkiinde yapılan kamulaştırma yoluyla İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’a ödeme yapıldığını ise kabul etti. TOKİ yanıtında, “Aralarında İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan isimli şahısların da bulunduğu hak sahiplerinden kamulaştırma yoluyla 2009 yılında toplam 1.055,616,93 m3 yüzölçümlü taşınmaz iktisap edilmiştir. Bu kamulaştırma işlemi ile İdare stoklarında bulunan konutlardan İzzettin Doğan’a 31.830.612,58 TL değerinde 196 konut ve 3 taksit halinde toplam 5.000.000 TL bedel, Cemal Canpolat’a ise 3.476.671,94 TL değerinde 29 adet konut verilmiştir” ifadelerini kullandı. TOKİ ilgili arazi dışında, İzzettin Doğan’a ait yaklaşık 3 bin m2 yüzölçümlü bir alanın kamulaştırılması karşılığında ayrıca 1 milyon 129 bin TL ödeme yaptığını da kabul etti.

BU SERVETİN KAYNAĞI NE?

İzzettin Doğan’ın çok büyük bir mal varlığı olduğu biliniyor ancak  bu mal varlığının sayısal olarak değeri bilinmiyor.
Bilindiği gibi  CEM Vakfı kurulduğu zaman Süleyman Demirel tarafından bizzat örtülü ödenekten vakfa para aktarılmıştı.

Örtülü ödenek parasıyla kurulan CEM Vakfı, Alevileri iktidarlara “pazarlama” ve rant siyaseti izledi. İzzettin Doğan’ın bu rant üzerinden zengin olduğu söyleniyor.

Bir üniversitede akademisyen olarak çalışan İzzettin Doğan’ın  akademisyen parasıyla bu kadar zengin olması imkansız. Zira bir akademisyenin maaşı 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiyor.

İzzettin Doğan’ın dudak uçuklatan bu mal varlığını nasıl kazandığı merak konusu. Doğan, Gülen Cemaati ve AKP Hükümetiyle olan ilişkileri nedeniyle Aleviler tarafından tepki topluyor. 

Şimdi merak edilen ise İzzettin Doğan’ın bu mal varlığının  kaynağını nasıl açıklayacağı?

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. ibrahim yıldız

  08/11/2013 at 18:08

  İzzettin Doğan’ın neden AKP ile pazarlık yaptığı ortaya çıktı. İzzettin Doğan’ın tek derdi paradır. Kendini cebini düşünür. Aleviler ve Alevilik onun umrunda değildir. Alevileri kendi çıkarları için kullanır. Ortaya çıkan belgeler bunu kanıtlamıştır. Dersimnews.com sitesini tebrik ediyorum. Çok önemli bir haber yaptılar.

 2. mümtaz möröy

  11/11/2013 at 07:12

  Çok yazık…

  Eline Beline Diline sahip olmaları ile tanıdığımız Aleviler ….

  neden hala bu adamı vakıftaki görevinden çekmiyorlar …..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + eight =

More in Haberler

To Top