Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“Ölümleri Durdurun!”

Gündem

“Ölümleri Durdurun!”

İpek Çalışlar, Rakel Dink, Lale Mansur, Zeynep Tanbay ve Deniz Türkali ortak bir açıklama yaparak ölüm oruçları konusunda Yaşar Kemal’in verdiği desteğin altına imzalarını attıklarını duyurdu.

Yapılan ortak açıkalama şöyle:

“Bizler, Yaşar Kemal’in “Bugün insanların ölüm pahasına talep ettikleri, demokrasilerde insan haklarının içindedir. Bir kişinin açlık grevinde ölmesini izlemek acıların en büyüğüdür. Bu insanlığa yakışmaz. Ölümler engellenemezse vebali hepimizin olacaktır” açıklamasına sonuna kadar katılıyor ve Osman Baydemir’in de ‘Bu çağrımdır.Aklınıza gelebilecek herkese ulaşmak istiyorum. Herkesin mutlaka bulunduğu zeminden yapabileceği bir şey vardır’ çağrısına yanıt veriyoruz:

“En büyük hak olan anadilde eğitimi, ölmeye yatmakla elde etmek durumunda bırakan ve 14 ay boyunca Abdullah Öcalan’a tecrit uygulayarak Anayasa’yı ihlal eden ve suç işleyen iktidarı uyarıyoruz. Açlık grevleri ile istenen bu talepler bizlerin de talepleridir ve insanları ölmeye yatmak durumuna getirmek hepimiz için büyük utançtır. Derhal çözüm istiyoruz, ölüm değil!”

Türkiye’de 58 cezaevinde PKK ve KCK davalarından tutuklu 680 kişi açlık grevinde.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =

More in Gündem

To Top