Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de İbrahim Kaypakkaya Anması

Dersim

Dersim’de İbrahim Kaypakkaya Anması

18 Mayıs 1973 yılında devlet tarafından Diyarbakır zindanlarında işkencede katledilen komünist İbrahim Kaypakkaya’a için Dersim’de anma yapıldı.

Dersimnews.com / Dersim – Diyarkabır 5 N’olu Cezaevi’nde aylarca süren işkence sonucunda katledilen İbrahim Kaypakkaya için Dersim’de anma yapıldı. Demokratik Haklar Federasyonu ve Partizan tarafından ortak yapılan anmaya yüzlerce kişi katıldı.

Dersim kırsal alanında siyasi ve silahlı faaliyet yürüttüğü sırada 1973 yılında yaralı olarak yakalandıktan sonra götürüldüğü Diyarbakır’da tutuklanan ve cezaevinde  işkenceyle öldürülen  TKP/ML – TİKKO lideri İbrahim Kaypakkaya, ölüm katledilişinin 39. yıl dönümünde, düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Yürüyüşe Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin,  Nazimiye İlçe Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek,  Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin’in de bulunduğu kalabalık, Seyit Rıza Parkı’na kadar yaklaşık 1 kilometrelik yolu sloganlarla yürüdü.

“İBRAHİM KAYPAKKAYA’YI SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR!”

DHF adına açıklamayı okuyan  Zeynep Yıldırım ; İbrahim Kaypakkaya’nın ölümünün ardından 40 yıl geçmesine rağmen hala isminin ilkelerinin savunulmasının suç sayıldığını belirterek, “İbrahim Kaypakkaya, 18 Mayıs 1973’te, Diyarbakır işkencehanelerinde, aylar süren işkenceler sonunda katledildi. Çünkü devlete ve MİT gibi devlet kurumlarına göre İbrahim Kaypakkaya, ülkemizde ‘ihtilalci komünizmin en tehlikeli temsilcisi’ idi. Bu nedenle ‘yok edilmeli’, görüşleri ‘halktan uzak’ tutulmalıydı. Kaypakkaya’yı bu denli tehlikeli kılan neydi? Kaypakkaya, ülkemiz demokratik, devrimci hareketinin, devletin niteliği, Kemalizm ve Kürt ulusal sorununa hatalı yaklaşımlarından bilimsel bir kopuşu ifade etmektedir. Aradan geçen 40 yıla rağmen Kaypakkaya, devlet için hala ‘tehlikeli’ ve ‘suçlu’ olmaya devam ediyor. Kaypakkaya’yı ananlar yargılanıyor, yüzlerce yıllık ‘cezalar’ veriliyor. Kaypakkaya’nın görüşlerinin geniş kesimlere ulaşmasından rahatsızlık duyan devlet çözümü, aydınları, sanatçıları, emekçileri, devrimcileri yargılamakta ve hapishanelere doldurmakta buluyor” dedi.

Son 2-3 yıl içinde onlarca kişinin bu düşünceleri savunduğu için Malatya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: “Sadece son 2-3 yılda Grup Munzur, Temel Demirer, Pınar Sağ, Mehmet Özcan ile Demokratik Haklar Federasyonu ve Partizan üye ve taraftarları hakkında, çoğunluğu Malatya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere, çeşitli şehirlerde, ‘Kaypakkaya’yı övdükleri’ gerekçesiyle haklarında davalar açıldı. Geçtiğimiz Mart ayında ise, Malatya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi bir ilke imza atarak, Demokratik Haklar Federasyonu ve Partizan üye ve taraftarlarına, ‘Kaypakkaya’yı övdükleri’ ve demokratik eylemlere katıldıkları gerekçesiyle, 110 yıl ceza verdi. Evrim Konak, Murat Kur, Hıdır Yıldız, Deniz Kırbağ ve Tuğçe Özgül, bu gerekçelerle ilk celsede alınan jet kararla 5 Aralık 2011’den bu yana tutuklu bulunuyorlar.

Son olarak bir kez daha yineliyoruz. Kaypakkaya şahsında faşist devlet tarafından katledilen, zulmün zindanlarında tutuklanan, ezilen halklarımızın haklı mücadelesidir. Bu nedenle Kaypakkaya’yı anmak suç ise bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Kaypakkaya’yı savunmak suçsa, bu suçu on binler işlemeye devam ediyor, hepimizi tutuklayın” diye konuştu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 1 =

More in Dersim

To Top