Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Askerlik Süresi 12 Ay Oldu

Haberler

Askerlik Süresi 12 Ay Oldu

Askerlik süresiyle ilgili Genelkurmay’ın tavrını İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Özkürkçü açıkladı. 12 ayda görüş birliği içinde olduklarını vurgulayan Özkürkçü, Bakanlar Kurulu kararının beklendiğini ifade etti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Askerlik 12 aya düşecek” şeklindeki sözlerinin ardından başlayan tartışmalara Genelkurmay Başkanlığı son noktayı koydu. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü açıklama yaptı. Özkürkçü, “Başbakanın kamuoyuna yapmış olduğu açıklama ile Genelkurmay Başkanlığı tam görüş birliği içindedir” dedi.

KISA DÖNEM AYNI

Özkürkçü, bu kapsamda uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya indirileceğini ifade etti. Özkürkçü, kısa dönem askerliğin süresine ilişkin “Halen uygulandığı şekliyle 6 ay olarak devam edecek” ifadelerini kullandı. Özkürkçü, yedek subaylığın da uygulandığı şekliyle 12 ay olarak sürdürüleceğini belirtti.

UYGULAMA TAKVİMİ

Özkürkçü, “Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı ve bu kapsamda uygulama takvimi beklenmektedir” ifadelerini kullandı. “Ne zaman uygulamaya geçeceği yönünde şu anda bir bilgi yoktur” diyen Özkürkçü, “Genelkurmay Başkanlığı’nın 9 aylık tek tip askerlik uygulamasına yönelik Başbakanlığa bir önerisi olmamış, böyle bir görüş gündeme hiç gelmemiştir” dedi.


Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

More in Haberler

To Top